Beauty Cosmetic Surgeryʼe Hoş Geldiniz | 20 Senelik Tecrübe!
Hakkı İzmirli Klinik

Laser Liposuction Yağları Kalıcı Olarak Yok Eder mi?

Laser Liposuction Yağları Kalıcı Olarak Yok Eder mi?

Laser Liposuction Yağları Kalıcı Olarak Yok Eder mi?

14 Ocak 2021

Bazen liposuction sonrası yağın geri gelip gelmeyeceği  hakkında sorular alıyorum. Liposuction sonuçlarının geçici değil kalıcı olduğunu bilmek önemlidir. Laser yöntemi ile yağ aldırma operasyonuna yanıt olarak vücudunuzun “yeniden büyüdüğünü” ya da başka bölgelerde yağlanma olduğunu görmek mümkün değildir. Laser liposuction yaptığımızda hücreler kalıcı olarak alınır ve bu hücreler sonsuza dek yok olur.

Yağ Hücreleri ve Liposuction İlişkisi?

Laser liposuction tüm dünyadaki en popüler kozmetik işlemlerden biridir. Zamanla çok daha iyi hale gelen, operasyon sonrası hemen gözlenebilen sonuçlar üretir, vücut şeklinizi adeta bir heykeltraş gibi şekillendirir. Bu da diyet ve sporun tek başına başaramayacağı bir şeydir. Ancak sonuçları korumak için sağlıklı bir yaşam tarzına bağlılık gerektirir. Kişinin böyle bir işlemden sonra hayatında yeni bir sayfa açması şarttır. Yoksa "ben nasıl olsa laser liposuction oldum, bundan sonra istediğimi yer içerim spor da yapmam" şeklindeki bir düşünce doğru değildir. 

Dünyadaki en son yapılan araştırmalara göre, yetişkin insanlarda belirli sayıda yağ hücresi vardır. Bu sayı kendi genetik yapınıza göre belirlenir ve doğuştan beri değişmez.  Öyleyse neden kilo alıp yağlanıyorum? Bunun nedeni, yağ hücrelerinin aynı boyutta kalmamasıdır. Kilo aldığımızda veya verdiğimizde yağ hücrelerimiz buna göre büyür veya küçülür. 

Vücudunuzda, kilo alımına bağlı olarak küçülen veya büyüyen belirli sayıda yağ hücresi vardır ve çok özel iki durum dışında, toplam yağ hücresi sayısı artmaz veya azalmaz. İlk istisna, aşırı kilo alımıdır. Mevcut yağ hücreleri maksimum boyutlarına ulaşırsa, yağ hücreleri bölünerek yeni yağ hücreleri oluşturur. Diğer istisna ise , vücudunuzdaki toplam yağ hücresi sayısını fiziksel olarak çıkararak azaltabilen liposuction'dır. Laser liposuction, yağ hücrelerini özel bir kanül aracılığı ile eritir, zeytinyağı kıvamına getirir ve sonrasında bir vakum aracılığıyla vücudun belirli bölgelerinden kalıcı olarak çıkarır.

Sonuçlarınızı Koruyun!

Laser liposuction için ideal aday, kilosu normal sınırlarda ve sabit olan sağlıklı bir kişidir. Liposuction, yağ hücrelerini kalıcı olarak yok eder, ancak bu, liposuction sonrası vücudunuza sonsuza kadar sahip olacağınızı garanti etmez. Liposuction, belirli bölgelerdeki yağları alarak vücudunuzu şekillendirir. Lipodan sonra kilo alırsanız, yine de aynı vücut şeklini korursunuz. Örneğin, karın liposuction oldunuz ve zamanla  kilo aldınız, karnınız o kiloda olduğundan daha düz olacaktır ancak sonuçlarınızı diyet ve egzersiz yoluyla sürdürmek önemlidir. Liposuction sonrası kilo alırsanız liposuction uygulanmayan bölgeler daha belirgin olabilir. Ancak iyi haber şu ki diyet ve egzersiz sizi bir kez daha lipo sonrası vücudunuza geri döndürebilir.