Beauty Cosmetic Surgeryʼe Hoş Geldiniz | 20 Senelik Tecrübe!
Hakkı İzmirli Klinik
yüz germe

Yüz Germe

Yüz germe ya da diğer adıyla ritidektomi ameliyatı, yüzdeki kırışıklıkları ya da yaşlanma sonucu oluşan sarkmaları tedavi eden en kapsamlı yaklaşımdır. Hastanın ihtiyacına göre her yüz bölgesi ayrı ayrı değerlendirilir, yapılacak cerrahi girişim planlanır. Yüz germe ameliyatı ile yüz cildi altındaki gevşeyen dokular sıkılaştırılır, fazla cilt çıkartılır, yüz ve boyun cildi kaldırılarak asılır. Orta yüz, çene altı ve şakak bölgesindeki sarkmaları düzelterek yüz gençleştirmede “altın standart” olarak ününü korur.

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Yüzünüzün sahip olduğunuz genç ruhu ve enerji düzeyini yansıtmadığını düşünüyorsanız
  • Sigara kullanmıyorsanız
  • Yüzünüzdeki sarkmanın ve gevşek derinin size kariyer veya sosyal açıdan bir engel teşkil ettiğini tespit ettiyseniz
  • Yüzünüz yaşlanma belirtilerini gösteriyor ama cildinizin belli bir elastikiyeti varsa
  • Birgün aynaya baktığınzda  yerçekiminin, güneş ışınlarının ve geçen zamanın sizden bir bedel almış olduğunu ve artık kendiniz gibi görünmediğinizi farkettiyseniz yüz germe ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

Avantajları

Tek cerrahi girişimle yüzün birçok alanını düzeltme imkanı sağlar.
10 -15 yıl daha genç görünmenizi sağlar ve sonuçları 10 yıl ya da daha fazla sürebilir.
Boyun ve çene hatlarınızı düzeltmede, diğer tüm tekniklerden daha iyi sonuçlar sağlayabilir.

Dezavantajları

Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz, yeni bir “siz” yaratmaz, sadece daha genç görünmenizi sağlar.
Zaman geçtikçe yaşınıza ve cilt tipinize bağlı olarak, daha sonra ikinci bir işlem gerekebilir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi yapılacak işleme göre 3-5 saat sürer. Kesi, saçlı deri, kulak önünden başlar ve kulak arkasına dönerek oradan da saçlı deri içine uzanır. Ameliyat sonrası yüzde şişlik ve morluk olabilir. İlk 24 saat soğuk uygulama yapılması şişlikleri önemli ölçüde azaltır. 15-20 günde geriler. Uygun ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif-orta ağrı olabilir. Özel bir bandaj sarılır. Gerektiği durumlarda içerde birikebilecek sıvıları dışarı atmak için dren dediğimiz plastik küçük tüpler yerleştirilir. Drenler 1-2 gün sonra çekilir. Hasta bir gün hastanede misafir edilir.

1 ay boyunca ağır aktivitelerden sakınılır. Kulak memesi etrafı, yüz ve boyunda birkaç hafta süren hisssizlik olabilir, nadiren kalıcı olur. Hastanın 2-3 ay boyunca direkt güneşten korunması istenir. Tamamen iyileşme ve yüzün son şeklini alması 4-6 ayı bulabilir.

Kalıcı iz bırakır mı?

Ameliyat sonrası ilk 4-6 hafta izleriniz biraz kırmızı ve sert görünebilir.  Daha sonra kızarıklık kaybolur ve yumuşar. İz, yaklaşık 1 yıl sonra son halini alır.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Genetik yapınız, cilt kaliteniz, rutin bakım ve kullanılan tekniğe göre sonuçların kalıcılığı değişir. Genellikle 5-10 yıl veya daha fazla sürebilir.