Beauty Cosmetic Surgeryʼe Hoş Geldiniz | 20 Senelik Tecrübe!
Hakkı İzmirli Klinik
Meme Estetiği - Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı, normalden büyük olan memelerde istenmeyen fazla meme dokusunu cerrahi olarak küçülterek, kişinin vücuduna uygun boyutlarda estetik olarak güzel görünümlü, daha hafif ve konforlu bir meme sağlamak için yapılan ameliyattır. Ameliyat sonrası hastalar  hem sırt, bel, boyun ve omuz ağrılarından hem de terleme sonucu oluşan meme altı tahrişlerden ve pişiklerden kurtulmuş olurlar . Böylece meme küçültme ameliyatı sadece memeye estetik bir görünüm sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda büyük memelerin yol açtığı duruş bozuklukları gibi fiziksel  sıkıntılardan da hastaları kurtarmaktadır.

Dr. Hakkı İzmirli ile Konsültasyon
Göğüs küçültme ameliyatı konsültasyonu sırasında aşağıdakiler tartışılır: cerrahi hedefler; tıbbi özgeçmiş, önceden çekilmiş meme ultrasonları ve mamografiler ve ailede meme kanseri öyküsü; kullanılan ilaçlar, alkol, uyuşturucu ve tütün dahil olmak üzere halihazırda kullanılan maddeler; mevcut sağlık durumu; Beklenen Sonuç; ameliyat sonrası bakım ve olası komplikasyonlar.
Göğüslerin ve çevresindeki derinin boyutu ve şekli ölçülür ve incelenir. Fotoğraflar çekilir ve meme küçültme seçenekleri tartışılır, ardından Dr. Hakki İzmirli uygun bir tedavi önerir. Meme küçültme ameliyatının başarısı için, cerrahın tüm sorularını dürüstçe cevaplamak ve açıklığa kavuşturulması gereken her şeyi açıkça sormak çok önemlidir.

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Sırt ve boyun ağrılarınız varsa ve meme altlarındaki pişik ve tahrişlerden sıkıntı yaşıyorsanız
  • Memeniz iyice irileşmiş ve ağırlaşmış; meme başlarınız aşağıya doğru sarkmışsa
  • Bir memeniz diğerinden daha büyük ise
  • Memenizin iriliğinden mutsuz iseniz, meme küçültme ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Meme küçültme ameliyatında kişiye özel, vücut oranlarına uygun olacak şekilde yapılan bazı ölçüm ve çizimler doğrultusunda küçültme işlemi yapılır. Birçok ameliyat tekniği olmasına rağmen sıklıkla kullanılan teknikler; “Vertikal skar tekniği”, “Ters T Tekniği” ve “Serbest Meme Başı Aktarım Tekniği (Free Nipple)” dir. Ameliyatta hangi tekniğin kullanılacağı hastaya en uygun olacak şekilde seçilir. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın ameliyat sonrası belli belirsiz izlerin kalacağı bilinmelidir. İzler, hastanın cilt yapısına ve kullanılan tekniğe göre de değişiklik gösterir.

Ters T Tekniği

Ters T meme küçültme tekniğinde izler meme başının etrafından aşağıya meme oluğuna  dik olarak iner ve meme oluğunda her iki yana doğru ters T şeklinde uzanır.

Vertikal Skar Tekniği

Bu teknikte izler Ters T tekniğinden farklı olarak, sadece meme başının etrafından aşağıya meme oluğuna dik bir çizgi olarak iner. En sık kullanılan ve en az iz bırakan tekniktir.

Serbest Meme Başı Aktarım Tekniği (Free Nipple)

Çok iri, göbek deliğine kadar uzanan memelerde uygulanan bir teknik olup bu teknikte meme başı memeden tamamiyle ayrılır ve bir greft gibi ameliyat öncesi yapılan çizimlere uygun olarak planan yere transfer edilir.

Ameliyat Planlaması ve Ameliyat Süreci

Gerekli tetkikler yapılıp anestezi onayı alındıktan sonra ameliyat sabahı anestezi öncesi odada hasta ayakta iken önceden planlanmış olan tekniğe uygun olarak çizimler yapılır. Meme başının geleceği yeni nokta işaretlenir. Ameliyat esnasında meme başı etrafındaki cilt çıkartılır. Her iki taraftaki fazla meme ve yağ dokusu çıkartılıp tartılır. Meme başı yeni yerine daha yukarıya adapte edilir. Meme şekillendirilir ve simetri açısından kontrol edilir. Gerekirse dolgunluk olan yerlere liposakşın yapılır. Her iki memeye bir güvenlik tedbiri olarak birer dren yerleştirdikten sonra cilt dikişlerle kapatılır. Bandajlar yapıştırılır ve şekillendirici özel sütyenle hasta odasına alınır. Ameliyat memenin büyüklüğüne göre 2 - 3 saat kadar sürer. Hasta bir gece hastanede misafir edilir. Ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar azdır. Eriyen dikiş kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Bandajlar 3 gün sonra değiştirilir. Ameliyattan sonra  6 hafta boyunca özel bir sütyen kullanılması istenir. Hasta 2-3 hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Kişi ağırlık kaldırma ve aşırı aktivite gerektiren işlerden 6 hafta kadar uzak durmalı, ayrıca sigara içmemelidir.

Hastaların büyük bir çoğunluğunda meme küçültme ameliyatı sonrasında semptomatik bir rahatlama olur, daha aktif bir yaşam stiline kavuşularak yaşam kalitesinde önemli derecede artma yaşanır. Meme küçültme ameliyatı, hasta açısından memnuniyet derecesi oldukça yüksek olan bir uygulamadır.

Kalıcı iz bırakır mı?

Bu durum cerrahınızın önereceği size uygun olan yönteme göre değişiklik gösterir. İzler kalıcı olsa da, iyi bir iz bakımı ile zaman içinde önemli ölçüde belirginsizleşirler. Bizler estetik plastik cerrah olarak mümkün olan en az iz ile istenen sonuçlara ulaşmak amacıyla izleri en aza indirmek için her türlü çabayı gösteririz.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Önemli miktarda kilo alıp vermez iseniz ya da hamilelik durumu olmaz ise sonuçlarınız uzun süre kalıcılığını koruyacaktır.

Sorumluluk Reddi


Göğüs küçültme ameliyatının sonuçları kalıcıdır ancak önemli kilo dalgalanmaları, yaşlanma, hamilelik ve yerçekimi nedeniyle değişebilir.
Bazı durumlarda, en iyi sonuçlar için birden fazla ameliyat gerekebilir. 
Meme küçültme ameliyatından sonra spesifik tanı prosedürleri engellenebilir.
Meme küçültme ameliyatı olan hastalarda meme veya meme ucu piercinginden sonra enfeksiyon oluşması daha olasıdır.

MEME KÜÇÜLTME SÜRECİ

 

  • Ameliyat süresi: 3 saat
  • Anestezi: Genel
  • Istanbul'da kalınacak gün sayısı: 7 gün
  • Sosyal ortam süresi: 2 hafta