Beauty Cosmetic Surgeryʼe Hoş Geldiniz | 20 Senelik Tecrübe!
Hakkı İzmirli Klinik

Göz Kapağı Estetiği

goz-kapagi-estetigi

Göz Kapağı Estetiği

İnsanda  yaşlanma belirtilerinin ilk olarak gözüktüğü yer göz çevresidir. İlerleyen yıllar, yer çekimi ve yaşlanmaya bağlı olarak göz kapaklarında sarkma, gevşeme ve torbalanmalar oluşur. Göz kapağı cerrahisi veya blefaroplasti, üst göz kapaklarındaki sarkma ve kırışıklılar ile alt göz kapaklarındaki torbalanmayı düzeltmek amacıyla yapılan bir prosedürdür.

Göz kapağı cerrahisi yaşlanma belirtilerini yok edebilir, gözlerinize daha yumuşak, daha doğal ve genç bir görünüm kazandırabilir.

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Görmenizi engelleyecek derecede gevşek ve sarkık bir üst göz kapağı cildine sahip iseniz
  • Üst göz kapaklarınızdaki torbalanma bakışlarınızın üzgün ve yorgun görünmesine neden oluyorsa
  • Göz altlarınızda torbalanma ve koyu halkalar varsa
  • Üst göz kapağınızdaki cilt yüzeyi makyaj yapmak açısından yeterince pürüszüz değilse,  göz kapağı estetiği için uygun aday olabilirsiniz.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır. Üst göz kapağı katlanma çizgisi ve/veya alt göz kapağı kirpik diplerinden yapılan bir kesi ile girilerek cilt kaldırılır ve alttaki fazla yağ, kas ve cilt dokusu çıkartılır. Cilt kendiliğinden eriyen dikişlerle dikilerek kapatılır. Ameliyat ortalama 1-2 saat sürer. Ameliyat izi göz kapağının katlanma yerlerine denk geldiği için belli olmaz.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrası ince bandajlarla pansuman yapılır. Gözlerde gerginlik ve hassasiyet normalde hissedilebilse de uygun ilaçlarla kontrol altına alınır.  24 saat buz uygulaması şişlik ve morlukların belirgin olarak azalmasında çok faydalı olur.  Birkaç gün boyunca bir iki yastıkla baş yüksekte yatılması önerilir. Hasta aynı gün taburcu edilir ve 4-5 gün içinde işine dönebilir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Göz kapağı cerrahisinin sonuçları uzun ömürlü olur. Çoğunlukla sarkık üst göz kapağı derisinin çıkarılması sadece bir kez gerçekleştirilen bir işlemdir. Yaşlanma süreci devam ettikçe kaşlarınız aşağıya doğru sarkıp üst göz kapağınızda yeniden fazla deri varmış gibi bir görüntü yaratabilir. Ancak bu durumda çözüm kaş kaldırma ameliyatıdır, ikinci bir göz kapağı estetiği değildir.