Beauty Cosmetic Surgeryʼe Hoş Geldiniz | 20 Senelik Tecrübe!
Hakkı İzmirli Klinik
Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dolgun ve iri dudaklar sağlığın, güzelliğin, cazibenin ve gençliğin en önemli işareti olarak kabul edilir. Dudaklarınız doğuştan ince olabilir, doğal yaşlanma sürecine bağlı incelmiş olabilir ancak bunu değiştirmenin ve dolgun dudaklara sahip olmanın birçok yolu vardır. Doğal veya sentetik dudak dolguları dudaklarınıza aylarca dolgun görünüm verebilir. Dudak implantları ya da cerrahi olarak dudakları şekillendirme gibi daha kalıcı çözümler de vardır. Amaç dudakları büyütmek, dolgunlaştırmak ve dudak hatlarını daha belirgin hale getirmektir.

Uygun adaylar kimlerdir?

  • İnce dudaklara sahip olup gülümserken dudak hatlarınız kayboluyorsa

  • Yaşlandıkça dudaklarınız daha da incelmiş ve dolgunluğunu yitirmişse

  • Daha dolgun dudakların yüzünüze daha uygun olacağını düşünüyorsanız, dudak estetiği için aday olabilirsiniz.

  • Öte yandan dudaklarınız yüz ifadenizi bozacak kadar büyük ise dudak küçültme ameliyatından fayda görebilirsiniz.

Hangi yöntemler kullanılıyor?

Dudak estetiği için birçok yöntem vardır. Cerrahınız, dudak şeklinize göre size en uygun olan seçeneyi sunacaktır. Bazen doğru görünümü elde etmek için iki veya daha çok yöntem bir arada kullanılabilir. Bu yöntemleri 2 ana grupta toplayabiliriz.

1- Dolgu veya yağ enjeksiyonları:

Yağ enjeksiyonu ile, kendi vücudunuzun başka bir bölgesinden   liposuction yoluyla alınan yağ dudaklara enjekte edilir. İstediğiniz sonuç elde edilene kadar enjeksiyonların tekrar edilmesi gerekebilir.
Dolgu malzemeleri ile de dudak kalınlaştırılabilir. Ancak sonuçlar geçici olur ve belli aralarla tekrarlamak gerekir.

2-Cerrahi olarak dudak şekillendirme:

Dermal greft yöntemi: Dudakları kalıcı olarak büyütmenin bir yöntemi de cerrahi olarak vücudun başka bir yerinden cildin derin tabakasından alın bir dokunun, ağız içine yapılan küçük kesilerden girerek, dokuyu dudak içine yerleştirip dudağı kalınlaştırmak, ek dolgunluk sağlamaktır.
Vermillon ilerletme yöntemi: Bu yöntemde dudakların renkli kısmının sınırı boyunca bir kesi yapılır ve ciltten bir şerit çıkartılarak dudağın renkli kısmı yukarı doğru ilerletilir.

Dudak implantı: Dudak implantları, ağız köşeleri içinden yapılan küçük kesilerden yerleştirilir. Birçok doğal veya sentetik implant seçenekleri vardır. Cerrahınız sizin için en uygun olanını seçecektir.

Dudak kaldırma (lip lift): Burnun alt kenarından yapılan bir kesi ile dudak cildi kısaltılarak dudak yukarıya asılmış olur.

Sıvı Silikon Enjeksiyonu- Dikkat!

Dudak kalınlaştırmada daha önceleri kullanılan sıvı silikon, uygulama yapılan hastalarda çeşitli komplikasyonlara yol açtığından artık günümüzde kullanımı yasaklanmış ve güvenilir olmayan bir yöntemdir. Silikon enjeksiyonları Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylanmamış olup genellikle lisanssız kişiler tarafından yapılan ve kaçınılması gereken yöntemlerdir. Bu sebeple dikkatli olunmalı ve bu işlemlerle ilgili plastik cerrahınıza danışmalısınız.