Beauty Cosmetic Surgeryʼe Hoş Geldiniz | 20 Senelik Tecrübe!
Hakkı İzmirli Klinik

Burun Ucu Estetiği

burun ucu estetiği

Burun Ucu Estetiği

Diğer adı Tipplasti olan burun ucu estetiği, burun üst 2/3’ünün kemik ve kıkırdak yapısının anatomik olarak normal yapıda olduğu, sorunun burnun 1/3 alt kısmında olduğu hastalarda burun ucunu düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Burun ucunun açısını değiştirmek, burun ucundaki genişliği, toparlaklığı azaltmak, burnun yüzün geri kalanı ile daya uyumlu ve orantılı gözükmesini sağlamak gibi ortak amaçları vardır.

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Burun ucu,  burun delikleri ve burnun üst 2/3’ü ile uyumlu olmayan,
  • Burun ucu düşük olan,
  • Burun ucu asimetrik olan,
  • Çok geniş burun delikleri olan kişiler, burun ucu estetiği için uygun aday olabilirler.

Ameliyat ne kadar sürer?

Yapılacak işleme göre genel ya da sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi altında yapılır. 1-1,5 saat sürer. Hasta aynı gün evine gönderilir, ancak başka işlemler de yapıldıysa bir gece hastanede misafir edilir. Ağrı olmamakla birlikte hafif bir şişlik olabilir. 1 hafta içinde azalır. Burun ucundaki sertlik birkaç ay içinde iyileşme süreci ile uyumlu olarak azalır. Hasta bir hafta içinde işine dönebilir. Tam iyileşme ve burun ucunun son şeklini alması birkaç ay daha sürer.

Kalıcı iz kalır mı?

Burun ucundaki probleme, burun içinden (kapalı teknik) kesi yapıldıysa izler burun içinde saklı kalır. Açık teknikle yapıldıysa, burun içindeki kesilere ek olarak burun delikleri arasındaki dokuda da küçük bir kesi olur. İyileşme tamamlandıktan sonra belli belirsiz küçük bir iz kalabilir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Burna herhangi bir darbe ya da travma söz konusu olmayacağı düşünülürse, şişlikler azalmaya başladıktan sonra (birkaç ay sürebilir) burun ucu estetiğinin sonuçları kalıcı olur.